Wesele tradycyjne czy nowoczesne?
Jak dobrze zorganizować wesele i o co pytać Dja przed weselem?
Jeżeli macie już pomysł na oryginalne wesele chętnie wesprzemy Was w realizacji tego planu. Dlatego proponujemy Państwu poprowadzenie nowoczesnego wesela z elementami tradycji. Nowoczesne wesele to forma imprezy w której Młodzi decydują jakie etapy tradycyjnego wesela mają się pojawić a z których chcieliby zrezygnować. Możecie również zmieniać ich kolejność wdług własnego uznia, albo zgodnie z tradycją regionu z którego pochodzicie. Na przykład ostatnio coraz więcej Par wybiera inną piosenkę dla rodziców niż "Cudownych rodziców mam" albo rezygnuje np. z zabawy "zbieranie na wózek".
Nasz dj wodzirej dobrze zna weselne obyczaje, dlatego na spotkaniu przed weselem ustalane są szczegóły przebiegu uroczystości np rodzaj powiatania, podkłady muzyczne, godzina i formę podziękowania rodzicom, zabawy oczepinowe, oraz repertuar weselny. Podczas imprezy zadbamy oto aby każdy element wesela przebiegał zgodnie z ustalonym wcześniej scenariuszem / planem przebiegu wesela.
Państwa wesele poprowadzimy według ustalonego wcześniej planu. Wstępny szkic sporządzamy na spotkaniu, a po podpisaniu z nami uwomy dopracowujemy go wspólnie do satysfakcjonujacego Państwa kształtu.
Powitanie chlebem i solą
Zgodnie ze starą polską tradycją uroczystość weselną rozpoczyna się powitaniem nowożeńców chlebem i solą. Powitanie może odbyć się na zewnątrz lub w środku domu weselnego.
Para młoda podchodzi do rodziców ( rodzice młodych mają przygotowaną tacę z chlebem, solą oraz kieliszkami ) po czym następuje dialog:
Matka Panny Młodej: Co wybierasz: sól, chleb czy Pana Młodego? Panna Młoda: Wybieram sól, chleb i Pana Młodego aby zarobił na niego.
Następnie Młodzi częstują się chlebem i solą, wypijają zawartość kieliszków i rzucają za je siebie w taki sposób aby się potłukły. Czasami bywa tak, ze kieliszek się nie stłucze, dlatego pomagamy szczęściu tłukąc go nogą. Jako pierwsza wchodzi Młoda Para, za nią zaproszeni goście. Pan Młody jak nakazuje obyczaj powinien przenieść swoją ukochaną przez próg sali. W tym samym momencie w którym Młodzi przekraczają próg domu weselnego, dj weselny zaczyna grać utwór powitalny. Będąc już wewnątrz, biesiadnicy częstują się przygotowanym wcześniej szampanem. Po tej ceremonii goście śpiewają "Sto lat" i wznoszą toast lampką szampana po czym wodzirej zaprasza wszystkich na poczęstunek.
Zadania Dj'a i Wodzireja:
- powitamy gości wchodzących na salę weselną
- poprosimy o czestowanie się szampanem i ustawienie się dookoła parkietu
- będziemy w poblizu i przypomnimy rodzicom formułkę powitania (gdyby zapomnieli)
- wspólnie odświepwamy sto lat i wzniesiemy toast za zdrowie Pary Młodej
- poprosimy gości o zapoznanie się z rozkładem miejsc na tablicy (jeśli miejsca są podpisane)
- zaprosimy gości na obiad
Do ustalenia:
czy powitanie się odbędzie?
kto? i ile osób wita Młodych (zależnie od okoliczności w rodzinie)
Gramy marsza na powitanie?
Dowolny inny utwór powitalny (autor-tytuł)
Porada 1 : Jeżeli miejsca przy stołach są podpisane to dobrym pomysłem będzie ustawienie przy wejściu na salę planu stołów z nazwiskami. Miejsca numerujemy liczbami a stoły literami. Następnie na liście alfabetycznej gości przy każdym nazwisku dopisujemy numer miejsca no A01.
Porada 2 : Czas po przybyciu na salę weselną to także idealny moment na zdjęcie grupowe które staje się pamiątką na lata i jest najchętniej oglądanym zdjęciem z imprezy.
Obiad i pierwszy toast
Pierwszy posiłek jest doskonałym momentem aby wznieść pierwszy toast za zdrowie Pary Młodej. W przerwie pomiędzy podaniem kolejnego dania, wodzirej poprosi gości o napełnienie kieliszków ulubionym trunkiem. Gdy wszyscy będą już mieli pełne kieliszki, Dj rozpocznie granie melodii "Sto lat". Jeżeli scenariusz imprezy nie zabrania, to zaraz po zakończeniu śpiewania goście zostaną zapytani o smak wódki. Gdy alkohol okaże się gorzki to obowiązkiem Pary Młodej jest osłodzenie go. "Słodzenie wódki" powtarzamy do momentu aż straci ona gorzki smak w kubkach smakowych gości. Alkochol ma tę właściwość, że może zgorzknieć jeszcze kilkakrotnie w ciągu całego wesela. Dlatego przetestowaną podczas pierwszego toastu procedurę powtarzamy za każdym razem gdy zaistnieje taka potrzeba.
Zadania Dj'a i Wodzireja:
- reprezentanci stolików zadbają o napełnienie kieliszków dowolnym trunkiem / według gustu
- współnie odśpiewaamy Młodym 100 lat i wypijemy toast za ich zdrowie (po raz pierwszy)
- jeżeli alkochol nie posmakuje gościom zaśpiewamy odpowiednią zwrotę przyśpiewki "gorzka wódka"
- wodzirej zacznie odlicznie do 10 w trakcie słodzenia wódki
- gdy wódka zostnie osłodzona zaprosimy gości na drugie danie
Do ustalenia:
czy gramy "Gorzką wódkę"?
czy gramy "Gorzką wódkę" więcej niż 1 raz?
wolna muzyka podczas jedzenia?
Porada 1 : Po zakończonym obiedzie dobrze jest dać gościom trochę swobody (kilkanaście minut) aby zaznajomili się z salą weselną. Porozmawiali z dawną niewidzianą rodziną a palacze wrócili z zewnątrz.
Porada 2 : Bardzo ciekawym zwyczajem jest przedstawienie gości przez Parę Młodą. Nie polecamy przedstawiać wszystkich z imiona i nazwiska ale bardziej z „jajem” i krótkim komentarzem aby cała procedura trwała do 3 minut. Np.: „Przy tym stoliku siedzą nasi znajomi z którymi imprezujemy w każdy weekend…
czy Młodzi przedstwiają gości?
Pierwszy taniec Pary Młodej
Wybór piosenki na pierwszy taniec to zadanie bardzo trudne. O ile młodzi nie mają jeszcze "swojej piosenki" to jest bardzo prawdopodobne, że może się nią stać właśnie piosenka z pierwszego tańca. Będzie to utwór który w każdym momencie życia gdy go tylko usłyszycie przeniesie Was do tej właśnie chwili. Jeszcze kilkanaście lat temu utworem który królował podczas pierwszego tańca była piosenka Seweryna Krajewskiego "Wielka miłość' z filmu p.t "Uprowadzenie Agaty". Obecnie takiego faworyta niema i młodzi tańczą do swojej ulubionej piosenki.
Pierwszy taniec Pary Młodej rozpoczyna część taneczną wesela. Bardzo ważne jest aby zabawa rozpoczęła się w pewnym odstępie czasu od zakończenia obiadu. W tym czasie goście zwykle zapoznają się, podziwiają salę weselną a inni wychodzą na zewnątrz zaczerpnąć świeżego powietrza. W odpowiednim momencie wodzirej zaprosi Parę Młodą na środek sali, natomiast goście utworzą kółeczko dokoła nich. Zachęceni brawami młodzi rozpoczynają pierwszy taniec do wybranego utworu.
Zadania Dj'a i Wodzireja:
- poprosimy gości aby towarzyszyli Wam podczas tej chwili
- wodzirej ustawi gości dookoła parkietu, aby wszyscy mieli dobry widok
- jako zachętę na początek goście nagrodzą Was gromkimi brawami
- każda wyjątkowa figura tańca nagradzana jest również oklaskami
- po zakończeniu tańca zaprosimy wszystkich do zabawy
Do ustalenia:

Wykonawca - Tytuł piosenki na piewszy taniec.
Porada 1 : Jeżeli tańczycie układ który długo ćwiczyliście ustawimy gości dookoła parkietu aby zrobić Wam jak najwięcej miejsca
Porada 2 : Jeśli nie czujecie się pewnie w tańcu, i chcielibyście odwrócić uwagę gości, ustawimy ich w dwa kółeczka obracające się w przeciwne strony.
ustawiamy gości dookoła parkietu czy w 2 kółka?
Zabawa taneczna
Najbardziej oczekiwana przez wszystkich gości część każdego wesela. Weselnicy zgromadzeni na parkiecie podczas pierwszego tańca zagwarantują pełen parkiet już od pierwszej piosenki. Podczas grania staramy się urozmaicać muzykę, najczęściej serwujemy ją w postaci kilku utworów w tym samym klimacie puszczanych jeden po drugim. Jaki rodzaj muzyki zdominuje wesele zależeć będzie od reakcji gości. Na jednym weselu będzie to "Rock'n' Roll" na innym "Przeboje disco". Jeżeli już zorientujemy się w gustach gości tworzy się specyficzny klimat zabawy, który stopniowo wciąga na parkiet tych niezdecydowanych. Całość zabawy przeplatamy przeróżnymi wesołymi tańcami grupowymi w kółeczkach, wężykach wymagających zaangażowania większej ilości osób. Zabawę kontynuujemy do momentu podania kolejnego ciepłego posiłku lub innej atrakcji przewidzianej przez Parę Młodą.
Zadania Dj'a i Wodzireja:
- nie będziemy czekać aż parkiet sam sie zapełni, po-prostu zaprosimy gości na parkiet
- konkursy zorganizujemy po każdej przerwie lub aby urozmaicić zabawę np. gdy goście długo tańczą
- poinformujemy Was przed każdą planowaną zabawą, będziecie mieli czas aby się przygotować
- dokladnie wytłumaczymy wszystkim zasady zabawy
- przeprowadzimy wyłącznie konkursy sprawnościowe, bez zbędnych podtekstów
Ilość oraz rodzaj zabaw jakie zostaną zorganizowane przed północą zależeć będzie wyłącznie od chęci gości do zabawy.
Proponowane zabawy muzyczne dla gości np.:
Y.M.C.A, Grek Zorba, Can-Kan, Kalinka, Jedzie pociąg, Muzyczna podróż po świecie, Macarena, Waka-Waka, Gangnam Style, Lambada, La Bamba ,...
Oczepiny
Punktualnie o godzinie 24:00 wodzirej z pomocą świadków zaprasza na parkiet wszystkie panny i kawalerów. Ceremonia rozpoczyna się wyborem nowej Pary Młodej, po czym następują zabawy dla wszystkich gości. Preferujemy zorganizowanie 2-3 zabaw które powinny zapewnić zabawę na co najmniej 30 minut. Podczas oczepin staramy się wybierać niekrępujące konkursy.
W konkursach oczepinowych ogromną atrakcją są nagrody przygotowane przez Parę Młodą. Dopingują one gości do brania udziału w zabawach które kończą się wyłonieniem zwycięzcy. Młodzi powinni przewidzieć także nagrody dla dzieci jeżeli są obecne na weselu i biorą udział w zabawach.
Zadania Dj'a i Wodzireja:
- w rzucie welonem i muchą, wyłonimy nową Parę Młodą
- nowi Młodzi zatańczą swój pierwszy taniec (wesoła piosenka-niespodzianka, bez żadnych sprośnych zabaw)
- do pierwszej zabawy oczepinowej zaprosimy prawie połowę wesela,
- w drugi konkurs zaangażujemy również gości z sali
- zwycięzców konkursów Para Młoda nagrodzi wyjątkowymi prezentami
Do ustalenia:
godzina oczepin (można przenieść jeżeli wesele kończy się po północy albo gdy zaczyna się wcześnie)
rzut welonem/bukietem, muchą/krawatem?
pierwsza zabawa?
druga zabawa?
organizujemy zbieranie na wózek?
Krojenie tortu weselnego
Tuż po zakończeniu oczepin na salę weselną wjeżdża tort weselny. Jest on symbolem ważnego wydarenia w życiu Młodej Pary i podkreśla uroczysty charakter imprezy. Przy zgaszonym świetle udekorowany płonącymi racami, tort wędruje na środek sali weselnej. W tym czasie odgrywane są fanfary lub inny tryumfalny utwór. Gdy racę już się dopalają po raz pierwszy po północy goście śpiewają gromkie "sto lat", a młodzi zaczynają krojenie tortu weselnego. Na wróżbę tego jak będą dzielić wspólne życie odkrawają kolejne porcje. Według tradycji ważna jest kolejność dokąd trafią kolejne kawałki tortu. Pierwsze porcje przeznaczone są dla rodziców, drugie dla rodziców chrzestnych, trzecie dla dziadków. Ostatnia porcja tortu przy dzieleniu której pomaga już obsługa sali przeznaczona jest dla gości.
Zadania Dj'a i Wodzireja:
- pierwszy kawałek tortu kroicie wspólnie
- pierwsze tależyki z tortem wędują do rodziców
- podczas krojenia trotu odśpiewamy Wam 100 lat
- kolejne kawałki kroi obsługa a Młodzi zajmują się roznoszeniem talerzyków
- podczas rozdawia tortu puścimy muzykę która sprawi że zaśpiewa cała sala.
Do ustalenia:
godzina podania tortu?
fanfary podczas wjazdu tortu?
intro z filmu Rocky/Fanfares for Rocky, lub Piraci z Karaibów?
inny utwór: Wykonawca-Tytuł?
Podziękowania rodzicom
W dowolnym momencie pomiędzy krojeniem tortu weselnego, a końcem imprezy przychodzi moment aby złożyć podziękowania rodzicom. Państwo młodzi wraz z przygotowanym upominkiem podchodzą do rodziców i dziękują im za pomoc w organizacji wesela lub za ich trud wychowania. Jeżeli młodzi nie czują tremy mogą złożyć życzenia przez mikrofon. Jest to także dobry moment aby także rodzicom zaśpiewać "sto lat". Następnie młodzi wraz z rodzicami tańczą w kółeczku przy utworze Urszuli Sipińskiej - "Cudownych rodziców mam", a wraz z nimi wszyscy goście. Utwór jest często zmieniany na inny np. na ulubioną piosenkę rodziców.
Zadania Dj'a i Wodzireja:
- powiedzcie kilka słów do mikrofonu, złóżcie im życzenia i przekażcie podarunki
- pozwólicie powiedziec coś rodzicom jezeli będą mieli na to ochotę
- zaspiewamy rodzicom 100 lat (albo więcej)
- możecie zadedykować im piosenke a nawet zatańczyć z nimi
- bywa że Młodzi dziekują róznież innym ważnym osobom w ich życiu np. dziadkom czy przyjeciołom
Do ustalenia:
godzina podziękowania rodzicom?
podziękowania oficjalne / we własnym gronie?
utwór w tle podczas podziękowań?
piosenka dla rodziców czy wspólny taniec?
Wykonwca i Tytuł piosenki dla rodziców/wspólnego tańca?
Zabawa do białego rana
Ostatnia część wesela czyli zabawa taneczna do białego rana. Bardzo często Para Młoda na tym etapie wesela planuje zabawę z młodszą częścią gości przy ulubionej muzyce. Dominują wtedy piosenki szybkie i w ulubionym gatunku, np disco, rock... O ile goście mają jeszcze siły przeprowadzamy kilka zabaw dla ochotników. Z reguły ustalamy godzinę zakończenia imprezy, ale jeżeli goście chcą się bawić to ustalamy warunki na jakich będziemy grać dalej.
Zadania Dj'a i Wodzireja:
- cześc starszego towarszystwa wychodzi, możemy zmienić muzykę na nieco nowszą
- większość zabaw przeprowadzimy zanim kamerzysta opóści salę (mamy pewność że zabawy zostaną nagrane)
- jezeli pozostaly w zanadrzu jakieś konkursy to z pewnością je zorganizujemy
- młodzi bawią się przerywając co jakiś czas zabawę aby pożegnać wychodzące osoby
- decydujecie o końcu albo przedłużeniu imprezy